Gezi & Tatil

Türkiye’nin En Ücra Köşeleri

Türkiye’nin En Ücra Köşeleri: Türkiye'miz üç taraftan denizlere ve Marmara gibi bir iç denize sahiptir. Bu özelliği sayesinde yurdumuzda 4 dört mevsimi rahatlıkla yaşıyoruz. Mevsimler ve coğrafi şartlar dolayısıyla da birçok doğal güzelliğe şahit oluyoruz. Şelalerimiz, kanyonlarımız, plajlarımız, doğal örtümüzle her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlıyoruz.

Türkiye’nin En Ücra Köşeleri: Türkiye’miz üç taraftan denizlere ve Marmara gibi bir iç denize sahiptir. Bu özelliği sayesinde yurdumuzda 4 dört mevsimi rahatlıkla yaşıyoruz. Mevsimler ve coğrafi şartlar dolayısıyla da birçok doğal güzelliğe şahit oluyoruz. Şelalerimiz, kanyonlarımız, plajlarımız, doğal örtümüzle her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlıyoruz.

Türkiye’de keşfedilmemiş güzellikler ve bakir alanlar bulunuyor. Güzel vatanımızın her bir köşesi cennet gibidir. Sadece bakılmayı ve ilgi görmeyi bekliyorlar.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Doğal güzelliklerimizin yanı sıra ilk çağlardan beri medeniyetlere ev sahipliği yapan ülkemizde bolca tarihi eser de bulunuyor. Antik kentleri, sarayları, kervansarayları, hanları, hamamları, camileri saymakla bitiremeyiz.

Türkiye’nin En Ücra Köyü

Çocukken söylediğimiz bir şarkı vardır. “Orda bir köy var uzakta. Gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür.” Taşıyla toprağıyla sınırlarımız içinde bulunan yurdumuzun her bir köşesi bizimdir.

Yurdumuz, dikdörtgen şekline sahiptir. Coğrafi olarak da 7 bölgeye ayrılmıştır. Büyük ve popüler şehirler sayesinde bazı bölgeler ön plana çıkıyor. İstanbul, Bursa gibi önemli ve büyük şehirler Marmara Bölgesi’nde olduğu için en çok bilinen ve tanınan bölgedir. İzmir, Aydın, Muğla, Bodrum, Kuşadası, Didim gibi turistik ve önemli yerleşim yerleri Ege bölgesinde oldukları ve batıya daha yakın oldukları için bu bölge çok popülerdir.

Tanınan ve insan popülerliğinin çok olduğu yerleşim yerlerinin yanı sıra gözlerden uzak ülkemizin sınıra yakın olduğu yerlerde de yerleşim yerleri vardır. Herhangi bir turistik veya önemli bir özellikleri olmadıkları için pek bilinmezler. Bu ilçe, belde ve köylerin adlarını dahi bilmeyen birçok insanımız vardır.

Popüler olan köylerimiz dışında terk edilmiş ya da kendi haline bırakılmış köylerimiz bulunuyor. Batı’dan Doğu’ya, Güney’den Kuzey’e kadar Türkiye’nin en ücra yerleri çok fazladır. Güneydoğu’da yurdumuzun en ücra köyü Şemdinli ilçesine bağlı Alan köyüdür.

Türkiye’nin Bilinmeyen Güzel Yerleri

Tarihi ve doğal dokusuyla Türkiye, tabiat harikası ve açık hava müzesi gibidir. Yurdumuzun her bir köşesinde bir doğal güzellik veya tarih yatmaktadır. İzmir, Antalya, Muğla sahillerini bilmeyeniniz yoktur. Peri bacaları, Sümela Manastırı, Efes harabeleri, Dolmabahçe Sarayı, Cennet-Cehennem mağaraları hepimizin bildiği turistik yerlerdir.

İlginizi Çekebilir
Ankara'da Gezilecek Tarihi Yerler

Herkes tarafından bilinen ve ziyaret edilen güzelliklerimizle birlikte Türkiye’nin bilinmeyen doğal güzellikleri de bulunuyor. Türkiye’nin saklı güzellikleri keşfedilmeyi ve gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.
Bu güzelliklerden bazılarını sıralayacak olursak;

1- Mezovit (Rize); Balıyla meşhur Ayder Yaylası bölgesinde bulunuyor. Doğa dostu ve yürüyüşü sevenlerin en çok ilgi duyacakları yerdir. Muhteşem havası, akarsuları, doğasıyla kendinizi yeniden doğmuşu gibi hissedeceğiniz bir yerdir. Şehir kargaşasından ve gürültüsünden uzaklaşmak istiyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz.

2- Taşkale (Karaman); Tarihe ve geçmişe ilgi duyanların dikkatini çekecek bir coğrafi yapıdır. Küçük bir dağ içi oyularak hücre gibi odalar oluşturulmuştur. İşin ilginç yanı oyma işi elle ve basit araçlarla yapılmış.
Bu odalara Manazan Mağaraları adı verilmiş. Killi kireç taşından yapılan ambarları gezebilirsiniz. Bölgede bulunan İncesu Mağarası, sarkıt, dikit ve traverten havuzlarıyla cazibesini koruyor.

3- Aizanoi Antik Kenti Kütahya); Sadece yerel halkın bildiği ülke gündemine düşmemiş tarihi bir doku. Zeus Tapınağına da ev sahipliği yapan bu yer Roma döneminden kalma antik bir şehir. Günümüze kadar sapasağlam gelen taş köprüsünü de görebilirsiniz.

4- Işıklı Göl (Denizli); Yeşil ile mavinin birleştiği sakin bir ortamdır. Rengarenk kayıkların göl içinde turladığı ve balık tuttukları bir alandır. Sakinliğin tadını çıkarmak, kendinizi doğaya atmak istiyorsanız burası biçilmiş kaftandır.

5- Karçukuru Yaylası (Antalya); Antalya denilince aklımıza plajları geliyor. Fakat, Antalya’da denizle birlikte muhteşem doğa harikası ormanlık alanlar da bulunuyor. Bunlardan biri de Karçukuru Yaylası’dır. Beydağları’nın 1750 metre yukarısında bulunuyor. Kışın karlarla kaplı bu alan İlkbaharla birlikte muhteşem bir şekle bürünüyor. Rengarenk çiçekler, mini akarsular eşliğinde doğa yürüyüşü yapmak isteyebilirsiniz.

6- Mençuna Şelalesi (Artvin); Türkiye’nin saklı cenneti olarak kabul edilen Kamilet Vadisi içinde yer alıyor. Harika doğası, şelalenin verdiği iç huzur ile gelenleri kendine hayran bırakan bir güzelliktedir.

7- Bilgelik Vadisi (Antalya); 600 metreyi bulan kayalıkları, kanyonu süsleyen Köprüçay Nehri ile panoramik bir manzara sunuyor. İnsan elinin değmediği nadir yerlerden biri olan bu vadide dinginliğin tadını çıkarabilirsiniz.
8- Türkiye’nin Cenneti Cide (Kastamonu); Sadece yerel ve çevre halkın bildiği, tam olarak dünyaya duyurulmamış Türkiye’nin bilinmeyen turistik yerleri arasındadır. Kastamonu’nun bu küçük ama şirin ilçesi hem doğal hem de tarihi mirasa sahiptir. Gideros Koyu, Ilgarini Mağarası, Valla Kanyonu, Kerempe Feneri ve Loç Vadisi bu şirin ilçemizin sınırları içindedir.

İlginizi Çekebilir
Tarsus Gezilecek Ve Görülecek Yerler

Türkiye’nin Bilinmeyen Koyları

Plajların aşırı kalabalığından ve gürültüsünden kaçanların tercih ettiği koylarımız bulunuyor. Türkiye’nin saklı koyları arasında en meşhurları; Phaselis Koyu, Kemer – Antalya, Faralya Koyu, Fethiye – Muğla, Palamutbükü, Datça – Muğla, Sarsala Koyu, Dalaman – Muğla, Bedri Rahmi Koyu, Göcek – Muğla, Çiftlik Koyu, Marmaris – Muğla koylarıdır.

Popüler olan ve en çok ziyaret edilen koylarımızın yanında çok az bilinen ve ziyaret edilmeyi bekleyen
Türkiye’nin en sakin koyları bulunuyor. Türkiye’de saklı plajlar ve koylarından bazıları şunlardır;

1-Bördübet, Bencik (Marmaris – Hisarönü)
2-Kisebükü (Bodrum)
3-İngiliz Limanı (Muğla-Ula -Gökova Körfezi)
4-Hamam, Kabak (Muğla-Fethiye)
5-Mersincik (Muğla-Datça)
6-Gideros (Kastamonu-Cide)
7-Delikli, Şifne (İzmir-Çeşme)
8-Mimoza (İzmir- Karaburun)
9-Bozukkale (Marmaris- Bozburun Yarımadası)
10-Adrasan (Antalya – Kumluca
11-Hamsilos (Sinop)

Türkiye’nin Bilinmeyen Tatil Yerleri

Tatil zamanı geldiği zaman, ailecek “nereye gidelim” tatlı telaşı yaşarsınız. Çocuklar genellikle plajları tercih ettiği için daha çok denizi olan beldelere yöneliyorsunuz. En çok bilinen tatil yerleri Antalya, İzmir, Muğla, Balıkesir’dir. Denizden ziyade doğa ve tarih gezisi yapmak isteyenler; Nevşehir Peri Bacalarını, Trabzon Sümela Manastırını, İstanbul Yere batan sarnıcı ve sarayları, İzmir Efes Harabelerini ziyaret ediyorlar.  Kış turizmi için de Bursa Uludağ, Ankara Elmadağ, Erzurum Palandöken, Kayseri Erciyes bölgelerine yöneliyorlar.

Yeni yerler keşfetmek ve macera tutkunu olanlar için güzel yurdumuz bir hazine sandığı gibidir. Her bir yerinden cevherler fışkırıyor. Günlük olarak bile kaçamak yapıp, kendinizi resetleyeceğiniz Türkiye’nin saklı tatil yerleri bulunuyor.

Haftasonu bile kaçamak yapıp, huzurlu bir gün geçirebileceğiniz az bilinen gezilecek yerler;

1-Taraklı Köyü (Sakarya)
2-Assos (Behramkale) Köyü (Çanakkale-Ayvacık)
3-Adatepe Köyü (Çanakkale-Ayvacık-Küçükkuyu)
4-Çamlıhemşin İlçesi (Rize)
5-Mustafapaşa, Ortahisar Kasabaları (Nevşehir-Ürgüp-Kapadokya)
6-Kapıkaya Kanyonu (Adana-Karaisalı)

İlginizi Çekebilir
Batman Gezilecek Yerler

Keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerimizin yanında Türkiye’de keşfedilmemiş tarihi yerler de bulunuyor. Geçmiştin miras olarak kalan bu yerler, koruma altına alınarak, ülke turizmine kazandırılmayı bekliyorlar. Bunlar arasında öne çıkanlar;
– Clandıras Köprüsü (Uşak-Karahallı)
– Blaundus Antik Kenti (Uşak-Ulubey)
– Peribacaları (Manisa-Kula) tarihi yapılardır.

Türkiye’nin Bilinmeyen Cennetleri

Kış veya Yaz tatilinizi huzurlu, eğlenceli ve rahat geçirmek en doğal hakkınız. Fakat, birçok tatilcimiz tatil dönüşlerinde kendilerini dinlenmiş değil de daha da yorgun hissediyorlar. Bunun nedeni de, en çok tercih edilen ve insan kalabalığının çok olduğu yerleri tercih etmeleridir. Tatilinizi unutulmaz ve keyifli kılacak şekilde geçirmek istiyorsanız Türkiye’nin en huzurlu tatil yerleri bulunuyor. Buralardan birini tercih ederek huzurlu ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Yukarıda sizlere tarihi ve doğal güzelliğe sahip Türkiye’nin en sakin tatil yerleri sıraladık. Bunlardan birini tercih ederek, hem yeni yerler keşfetmiş olursunuz hem de tatilin tadını çıkarırsınız.

Türkiye’nin En Ücra Köşesi

Merkezden ve gözden uzak yerleşim yerlerini “Ücra” olarak nitelendiriyoruz. Sınırlarımız için kalan ama sınıra en yakın yerleşim yerleri bizim için ücradır. Örnek olarak Hakkari, Türkiye’nin en ücra ili ön plana çıkıyor. Doğal olarak da bu ilimize bağlı olan ilçe ve köyler de en ücra yerleşim yerleri olarak dikkat çekiyorlar.
Kuzeydoğu’da Ardahan, Kuzeybatı’da Edirne, Güneybatı’da Muğla yurdumuzun en ücra köşeleri olarak görünüyor. Bu illerimizden Edirne ve Muğla merkeze uzak olmalarına rağmen coğrafi ve fiziki konumları bakamından en popüler illerimizden sayılıyorlar. Bu nedenle bu illerimize ücra diyemiyoruz.

Türkiye’nin En Uzak Yeri

Türkiye’nin merkezi ve başkenti Ankara olduğu için uzaklıklar merkeze göre ölçülüyor. Bu nedenle sadece Hakkari Türkiye’nin en uzak ili sayılmıyor. Doğu’da bulunan Iğdır da Türkiye’nin en uzak şehri diyebiliriz. Ağrı ve Kars önceleri yurdumuzun doğusundaki en uzak illerdi. Fakat Ardahan ve Iğdır il olunca Türkiye’nin en uzak doğusu neresi sorusuna bu yeni illeri söylememiz gerekiyor.

Edirne ile  Hakkari Kuzeybatı ve Güneydoğu; Muğla ile Ardahan Güneybatı ve Kuzeydoğu’dan Türkiye’nin en uzak iki noktası olarak kabul edebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu