Sağlık

Varis Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Varis Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi; Varis, bacaklarda derinin altında oluşan toplardamar genişlemelerine denir. Varis hastalığı damarsal hastalıklar arasında ciddi bir konuma sahiptir. Varis bayanlarda daha çok şikâyet edilen bir durumdur. Vücutta pompalanmakta olan kan kalp kapakçıklarına geldiği sırada kapakçıkların kapanmaması sonucu fazla basınç yapar ve bacaklardaki toplardamarların genişlemesine neden olur. Bu durumun sonucunda ise bacakta gözle görülen varisler oluşur.

Varis Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi; Varis, bacaklarda derinin altında oluşan toplardamar genişlemelerine denir. Varis hastalığı damarsal hastalıklar arasında ciddi bir konuma sahiptir. Varis bayanlarda daha çok şikâyet edilen bir durumdur. Vücutta pompalanmakta olan kan kalp kapakçıklarına geldiği sırada kapakçıkların kapanmaması sonucu fazla basınç yapar ve bacaklardaki toplardamarların genişlemesine neden olur. Bu durumun sonucunda ise bacakta gözle görülen varisler oluşur.

Varis Hastalığı Nedir?

Varis her dört kişiden birinde görülmektedir. Ülkemizde ise 20-25 milyon kişide varis hastalığı vardır. Varisler çok büyüdüğünde seyrek olarak kanayabilir. Varis kanaması olduğunda kanayan bölgeye baskı uygulamak kanı durdurur. Bu durum uzun sürebilmektedir. Daha sonra ise doktora gidilmeli ve tedavi olunmalıdır.

Varis Oluşumu

Damar hastalıklardan en ciddisi olan varis, tehlikeli ve tehlikesiz olarak ikiye ayrılır. Varis kılcal damar ya da toplardamarla mı ilgili ona bakılır. Toplardamarda eğer bir genişleme var ise mutlaka tedavi edilmelidir bu genişlemenin sebebi kalp kapakçığı olabilir. Kılcal damarda varis oluşumu genelde önemli bir durum değildir özellikle bayanlarda bacakta görülen varisler kozmetik açıdan rahatsız ettiği için tedavi edilebilir tedavisi şart değildir. Kılcal damar varisinin neden olduğu bilinmemektedir, kadınlarda sık görülmesi akıllara kadınlık hormonu olan östrojen yapıyor olabilir mi? Diye bir soru getirmektedir fakat kesinleşmiş bir sonuca ulaşılamamıştır. Varis (tıptaki adı venöz) toplardamarların şişmesi ve genişlemesi sonucu oluşur. Daha çok bacakların alt kısımlarında görünen varis. Estetik bakımdan kötü durduğu için sevilmemektedir. Varis küçük önlemlerle rahat bir yaşam sürülebilecek olup bazı durumlarda cerrahi önlem alınabilir.

Varis Sebepleri Nelerdir?

  • Egzersiz yapmamak ve hareketsiz kalmak varise neden olmaktadır
  • Varise neden olan durumlar; hareketsiz kalmak, egzersiz yapmamak, sıcak olan yerlerde uzun süre yaşamak, aileden gelen kalıtsal durumlar, hamilelik sonucu oluşan durumlar, sigara-alkol kullanımı, sürekli ayakta kalmak veya sürekli oturmak, karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar ve toplardamarda oluşan tıkanıklıktır.
  • Kaşıntı ve kramp varisin belirtileri arasındadır

Varis belirtileri nelerdir?

  • Ağrı
  • Kaşıntı
  • Uyuşma
  • Kramp
  • Ayaklarda yanma ve şişme
  • Ayaklarda ağır yük varmış hissi olur
  • Varis belirtileri; bacaklarda ağrı ve sızlama, kaşıntı, kramp, yorgunluk (oturma isteği), ciltte renk değişimi, parmaklarda uyuşma, ayaklarda şişlik, bacaklarda aniden ortaya çıkan kanama, damarların cilt dışına taşması ve iyileşmesi zor yaralardır.
  • Varis oluşumu belirtileri; hastalık çıktığı andan süre gelen kaşıntılar oluşur bacak bölgesinde. Bu kaşıntının nedeni kirli kanın damarda beklemesinden kaynaklanmaktadır. İlk ortaya çıkışında sızlamayla kendisini gösterirken ilerledikçe ağrıya dönüşmektedir. Yorgunluğun tetiklediği ağrılar genelde geceleri başlama sebebi de budur. Bu ağrıları hafifletmek için bacaklarınızı 25 – 30 santim yukarıya uzatmak ağrıyı hafifletecektir, ağrı başladığında yürüyüş yapmak yine azaltıcı etki göstermektedir. Varis çorabı giyilebilir. Kas spazmı sık şikâyetlerden birisidir, yine gece meydana gelmektedir. Sinirsel ve ruhsal sebepleri de kas spazmını tetikler.
  • Bacaklarda aniden ortaya çıkan kanama varis belirtileri arasındadır
  • Bacaklarda ağrı ve sızlama, kaşıntı, kramp, yorgunluk (oturma isteği), ciltte renk değişimi, parmaklarda uyuşma, ayaklarda şişlik, bacaklarda aniden ortaya çıkan kanama, damarların cilt dışına taşması ve iyileşmesi zor yaralar varis belirtileri arasında yer alır.
  • Varise neden olan durumlar; hareketsiz kalmak, egzersiz yapmamak, sıcak olan yerlerde uzun süre yaşamak, aileden gelen kalıtsal durumlar, hamilelik sonucu oluşan durumlar, sigara-alkol kullanımı, sürekli ayakta kalmak veya sürekli oturmak, karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar ve toplardamarda oluşan tıkanıklıklardır.
  • Varisli hastaların damarlarda mavi veya mor renk oluşur, bacaklardaki damarlar bükülmüş kablo gibi görünür ve bacaklarda yanma ve zonklama görülür.
İlginizi Çekebilir
Ayak şişmesi neden olur? Ayak şişmesi nasıl geçer?

Varis Sebepleri ve Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

  • Varisin tedavisinde ilk olarak varise neden olan faktörler bulunmalıdır. Varis için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar; kompresyon tedavisi, ameliyat, lazer tedavisi ve iğne ile tedavidir. Ayrıca varis çorapları da çok yararlıdır.

Varis olan hastaların dikkat etmeleri gereken noktalar; oturarak veya ayakta uzun süre kalınmamalıdır, güneşlenip sık sık denize girilmelidir, lifli gıdalarla beslenilmelidir, kafein mümkün olduğunca kullanılmamalıdır, toplardamarları kuvvetlendirmesi açısından E vitamini tüketilmelidir, egzersiz yapılmalıdır ve banyoda sıcak suyla yıkandıktan sonra bacaklara soğuk suyla masaj yapılmalıdır.

Varis Hastalığı Tedavisi

Varis her dört kişiden birinde görülmektedir. Ülkemizde ise 20-25 milyon kişide varis hastalığı vardır. Varisler çok büyüdüğünde seyrek olarak kanayabilmektedir. Varis kanaması olduğunda kanayan bölgeye baskı uygulamak kanı durdurur. Bu durum uzun sürebilmektedir. Daha sonra ise doktora gidilmeli ve tedavi olunmalıdır.

Son teknolojiye göre ameliyatsız varis tedavisi önerilmektedir. Gelişen teknolojiyle çok kısa sürede hastalıktan kurtulmak mümkün ayrıca lazer yöntemi, ışın tedavisi yöntemleriyle de tedavi mümkündür. Ameliyatsız yöntem ile yaklaşık tedavi on ya da on beş dakika sürmektedir. Ameliyatla tedavide sorunlu damarı bacak içerisinden çıkarmakta ya da kapakçık değiştirerek hastalığı tedavi edilir. Günümüzde birçok hastane ameliyatsız tedavi yapmaktadır.

  • Varis çorabı geçici bir çözümdür ve hastalığı tamamen çözmemektedir. Sadece baskı yaptığında toplardamarları yarattığı kaşıntı ve ağrıyı azaltmaktadır. Varis tedavisinde geç kalınmamalıdır. Geç kalındığı takdirde varis ülseri yani bacak yarısı oluşabilmektedir. Varis gibi bir şikâyette hemen bir doktora başvurulmalıdır.
  • Varis çorapları çok yararlı bir yöntemdir
  • Varis Tedavisi için ilk olarak varise neden olan faktörler bulunmalıdır. Varis için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar; kompresyon tedavisi, ameliyat, lazer tedavisi ve iğne ile tedavidir. Ayrıca varis çorapları da çok yararlıdır.
  • Varis hastaları güneşlenip sık sık denize girmelidir
  • Varis olan hastaların dikkat etmeleri gereken noktalar; oturarak veya ayakta uzun süre kalınmamalıdır, güneşlenip sık sık denize girilmelidir, lifli gıdalarla beslenilmelidir, kafein mümkün olduğunca kullanılmamalıdır, toplardamarları kuvvetlendirmesi açısından E vitamini tüketilmelidir, egzersiz yapılmalıdır ve banyoda sıcak suyla yıkandıktan sonra bacaklara soğuk suyla masaj yapılmalıdır.
İlginizi Çekebilir
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde tedavi çözümleri!

Varis Oluşumu Ve Tedavi Yöntemleri

Varis oluşumunu sıralarsak;

  • Hamilelik
  • Şişmanlık
  • Ayakta uzun süre kalmak
  • Uzun süre oturmak
  • Sıkı kıyafet
  • Hareketsizlik
  • Sigaradır.

Variste yaş dağılımı yapmak pek doğru olmaz. Bunun için kişide varis belirtileri varsa mutlaka doktora görülmesi gerekmektedir. Varislerde akşama doğru ağrılar artar. Genellikle diz altında yakınmalar olur. Akşamları ayaklara havaya kaldırmak varis ağrısına iyi gelir. Havalar ısındıkça varis şikayetleri artar. Sıcak varise iyi gelmemektedir.

Tedavi yöntemleri:

Eğer hareketsiz bir kişi ise kendisini çok zorlamayacak şekilde spor yapmalıdır. Eğer şişman ise uygun bir diyet ile kilo vermeli, sigara bırakılmalı çok ayakta duruluyor ise dinlenmeye vakit bulunmalıdır. Sıkı kıyafetlerden kaçınılmalı ve Vücudun nefes alınması sağlanmalıdır. İmkân varsa yüzülmeli yoksa bacaktan aşağıya soğuk su dökülmesi faydalıdır. Her duş sonrası bacaklara soğuk su dökülebilir.

Varis ilerlediğinde tıbbi, cerrahi veya daha farklı yöntemlerle de tedavi edilmektedir. Bazı ilaçlar varis tedavisinde kullanılmaktadır.

Bitkisel yöntemler.

Bazı bitkiler varise iyi gelmektedir. Bunlar:

  • Zencefil
  • Sarımsak
  • Soğan
  • Biberiye
  • Sarı Kantaron
  • Çoban Püskülüdür.

Cerrahi yöntemde hasta genel anestezi altında olur. Ameliyat sonrası 1 hafta kadar elastik bir bandaj sarılı kalıyor. Daha sonra 1 ay boyunca varis çorabı kullanılıyor.

Skleroterapi tedavisi özel iğneler vasıtası ile varis içine özel sklerozan madde enjekte edilmektedir.

Varis çorabı ise en iyi bilinen tedavi yöntemlerinden biridir. Bazen rahatsızlık, sıcaklık ve baskı verse de bacaklarda ağrı, şişlik, ağırlık veya diğer semptomlar azalır. Fakat çorap herkeste iyi etki gösteremez. Bu yüzden tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenmelidir.

Varis Çorabı

Kan akışının durması, damarların tıkanması sonucu genellikle bacaklarda deri dışarısına çıkmış gibi duran genellikle mor renkli kılcal ve toplar damar hastalığı varis olarak adlandırılır. Bazı varisler küçük olup gözle görülmezken, bazıları şiddetli ağrılarda deride yaralara sebep olur. Tıpta varisin birçok tedavi yolu vardır. Günümüzde en popüler olan yöntem varislerin çekilmesi ve lazerle tedavi yöntemidir. Dikiş atılmasına gerek kalmadan sadece kan akışını tekrar eski normuna getirmek için bu ameliyatlar yapılır.

İlginizi Çekebilir
Kas Ağrılarının Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kompresyon Tedavisi

Yıllardan beri tercih edilen, kişiye özel hazırlanan varis çorabı, kolaylıkla bulunabilir ve kullanılabilir. Varis oluşma tehlikesi olan kişiler varisler oluşmadan kullanmaları faydalı olacaktır. Mesela sürekli ayakta kalınması veya oturulması gereken meslek gruplarında çalışan kişiler iş ortamında bu çorapları giyip, uyumadan önce çıkartırlarsa kan dolaşımının sağlandığını göreceklerdir.

Varis çorapları kuvvetli elastik yapısıyla baldır ve uyluğu gevşek, bacak ve ayağı sıkı bir şekilde sararak yürüme esnasında kanın kalbe doğru pompalanmasını destekler. Aşağıda birikmesini ise engeller. Baldır adelelerinde kas oluşumunu arttırır.

Varis çorapları beş basınç grubu ile dört farklı uzunlukta satılmaktadır. Varis hastaları ile risk grubunda olan kişiler doktor önerisi olmadan kullanmamalıdır. Çünkü doktor, hastanın durumuna özel basınç değerleri, boy ve ölçü içeren bir reçete hazırlar. Rastgele alınan varis çorapları faydasızdır. Amerika’da reçetesiz alımları durdurmak amacıyla reçetesiz varis çorabı satan bayilikleri kapattırmıştır.

Varis çorapları giyilmeden önce bir kaç dakika bacakların havada bekletilmesi, ayaklarda biriken kanın geri akması sağlanmalıdır. Sabah erken vakitte giyilmesi önerilir. Ayrıca giyerken ve çıkartılırken kırıştırılmaması çorapların ömrünü arttıracaktır. El ve ayak tırnaklarının kısa olduğu zamanlar varis çorapları giyilmesi daha uygun olur. Benzin, yağ, krem gibi maddeler çorabın hijyeni için çoraba temas etmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu