Teknoloji

Web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

Web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?;İnternete ulaşımın yayıldığı ve hızlandığı günümüzde, akıllı telefonlarında yayılmasıyla web siteleri önem kazanmıştır.

Web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?;İnternete ulaşımın yayıldığı ve hızlandığı günümüzde, akıllı telefonlarında yayılmasıyla web siteleri önem kazanmıştır.

Web siteleri artık her firmanın ya da her markanın vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

İnternet sitesi yaptırırken aşağıda teknik ve görsel konularla ilgili maddeler mutlaka web sitesi özellikleri arasında olmalıdır:

  • Responsive web sitesi olmalı,
  • İnternet sitesinin yönetim paneli olmalı,
  • SEO uyumlu bir internet sitesi olmalı,
  • Kurumsal kimliğinize ve sektörünüze uygun renk ve çizgilerde olmalı,

Bunlar en temel maddelerdir. İnternet sitesi yaptırmaya karar verdiğinizde, internet sitesinin her sayfası tüm detaylarına kadar planlanmalıdır. Unutmayın ki artık sizi tanımak isteyen müşterileriniz öncelikle web sitenize girerek, sizin hakkınızda araştırma yapmaktadır bu da web sitelerinin ilk izlenim açısından ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Web sitesini sıkıcı ve uzun içerikler ile doldurmak yerine, konuyu daha hızlı anlatan kısa içerikler ve içerikleri de kendisiyle ilgili profesyonel görseller ile tamamlayabilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki; uzun içerikler daha az dikkat çekiyor ve daha az okunuyor.

Responsive web sitesi nedir?

Responsive web sitesi son dönemde web sitesi yaptırmak isteyen kişilerin en çok dikkatini çeken özellik haline gelmiş bulunuyor. Arama motorlarında iyi sonuçlar almak için de önemli bir etken olan responsive özelliği; web sitesinin tüm ekranlarda düzgün ve kullanışlı bir şekilde ekranın boyutlarına göre şekil değiştirmesi özelliğidir.

Responsive web tasarımlar genellikle üç farklı şekilde yapılmaktadır:

  • Masaüstü bilgisyarlar için,
  • Tabletler için,
  • Cep telefonları için.

Masaüstü bilgisayarların ekranları büyük olduğu için internet sitesi görüntülenirken kullanılan alan gayet yeterlidir; fakat cep telefonlarında ekran küçük olduğundan buna göre web siteleri görüntüleri farklı kodlanır. Örnek vermek gerekirse, masaüstü bilgisayarlarda bir satırda yan yana 3 veya 4 görsel gösterirken, cep telefonlarında bir satırda bir görsel ya da iki görsel gösterilmektedir. Bu sayede kullanıcılar daha kolay bir şekilde sitede gezinebilirler.

İlginizi Çekebilir
Instagram Hakında Tüm Bilmeniz Gerekenler

İnternet sitesinin responsive özelliğine sahip olması Google gibi arama motorlarının da o siteye verdiği değeri arttırmaktadır. Bu sayede site aramalarda (özellikle mobil aramalarda) daha yukarıda sonuç vermektedir.

Mobilden girişler son zamanlarda masaüstü bilgisayarlara oranla daha da yükselmiştir. Bir web siteniz varsa; mobilden giriş yaparak, kullanıcıların rahat bir şekilde gezinebildiğinden emin olmalısınız. “Mail At”, “Telefon Et”, “Navigasyon” gibi ek butonlar yaparak ve bu butonları da mobilde site açıldığında direk olarak görünebilecek bir yerde konumlandırarak, müşterilerinizin size daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu