Anne Çocuk

Yorgun Annelerde Tükenmişlik Sendromu Nasıl Geçer?

Hamilelik süreci, doğum süreci, lohusalık süreci derken yorulan, yorgun annelerde tükenmişlik sendromu nasıl geçer? Bu sorunun cevabı aslında sürecin nasıl geçtiği ile alakalıdır. Hamilelik kararını aldığınızda elbette oldukça seviniyorsunuz fakat önemli olan bu karar sonrası yaşayacağınız süreçteki mutluluğunuzdur. Doktor kontrolleri, ilaçlar, bebeğiniz için hazırlıklar varsa hamilelik bulantıları yeteri kadar bünyeyi zorlamaktadır.

Anneler Neden Yorulur?

Anne adayları hamilelik kararı aldıklarında her şeyin bu kadar zor olduğunu tahmin etmezler. Dünyaya gelen bebeğin size bağımlı yaşaması oldukça yorucu olabilir. İhtiyaçlarınızı karşılamak için dahi bir an olsun ayrılamadığınız, sizi her an yanında isteyen bebeğinizin, mutlu bir bebeklik süreci geçirmesi adına fedakârlık yapmanız annelik görevleri arasındadır.

Annenin yorulma nedenleri;

  • Bebeğin kucağa alışması
  • Bebeğin ayakta sallanmaya alışması
  • Bebeğin gaz sancısı
  • Bebeğin doktor muayene süreçleri
  • Bebeğin uyuduğunuz saatte uyanması
  • Bebeğin sürekli hareket halinde olması
  • Diğer ebeveynin yardım etmemesi

Bu nedenler arasında en önemlisi, diğer ebeveynin çocuk bakımına eşlik etmemesinden kaynaklanır. Çocuk müşterek bir kavramdır ve dolayısıyla ebeveynler birlikte bakımı üstlenmelidir. Tek başına bu süreci yaşayan kişi için oldukça yorucu ve tükenmişlik sendromu yaratan bir durum haline gelebilir.

Bedendeki Değişimin Tükenmişlik Sendromuna Etkisi

Hamilelik süreci öncesinde bambaşka olan vücudunuz, hamilelik sonrası eski haline çok fazla gelmez. Zamanla toparlanması gerekir ve bu durum rahatsız edici olur. Çocuklarla ilgilenmek sadece bir ebeveyne yıkıldığında, bu kişinin kendi kişisel ihtiyaçlarına zaman ayırmamasına neden olur. Nefes alamadığını hissetmesine ve sosyal yaşamdan tamamen kopmasına sebebiyet verir. Bu durum tükenmişlik sendromunun başlangıcıdır.

Tükenmişlik Sendromundan Nasıl Kurtulursunuz?

Tükenmişlik sendromu yaşayan anneler, daha içe kapanık ve mutsuz olurlar. Artık hiçbir şey yapmak istemeyen anneler daha duygusal ve depresif bir hale gelirler. Bu durumda yapılması gereken tek şey belirli zamanlarda kendisini tek başına hissedeceği bir organizasyon oluşturmaktır. Arkadaşlarla kahve içmek, sinemaya gitmek, alışveriş yapmak gibi aktiviteleri çocuklarından bağımsız yapmasına fırsat vermeli ve onu bireysel olarak rahat bırakmalısınız. Tüm aktiviteleri çocuklarla birlikte yapmak onu daha çok yoracaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı